Vaikštinėdami po prekybos centrą ir besirinkdami maisto produktus turbūt dažnai atkreipiate dėmesį į etiketes su žodžiu „ekologiškas“. Tačiau ką iš tiesų slepia šis žodis ir kuo būtent tokie produktai pranašesni už įprastinius? Pamėginsime bent iš dalies atsakyti į šį klausimą.
Ekologiški produktai – tai maisto produktai, kuriuos auginant ir apdorojant naudojami valstybės numatyti žemdirbystės ar gyvulininkystės metodai. Kadangi mūsų gamintojai taip pat eksportuoja produkciją į kitas šalis, dažniausiai tokie produktai atitiks Europos Sąjungos ar apskritai globalias ekologinių produktų normas. Paprastai ekologiški maisto produktai pasižymi šiomis savybėmis:
neturi sintetinių trąšų ir pesticidų (išskyrus natūralius);
gyvuliams neduodami antibiotikai ar augimą skatinantys hormonai;
jokių genetiškai modifikuotų ingredientų;
jokių dirbtinių skonių, spalvų ar konservantų;
jokios radiacijos;
gamyboje naudojamų nitratų kiekis nekenkia žmogui.
Ekologiški produktai turi tai patvirtinančius dokumentus, kurie suteikiami įgyvendinus numatytas sąlygas.
Taigi, kuo toks maistas naudingesnis už įprastą?
Ekologiškame maiste daugiau maistingųjų medžiagų
Moksliniai tyrimai, kuriuose buvo lyginamas ekologiškas ir neekologiškas maistas, parodė, jog ekologiškuose produktuose gali būti daugiau maistingųjų medžiagų. Kai kurie tyrimai atskleidė, jog ekologiškai auginami produktai pasižymi didesniu antioksidantų, vitamino C, cinko, geležies kiekiu. Būtent antioksidantų kiekis kyla dėl to, jog ekologiškai auginami augalai nepurškiami cheminiais pesticidais ir patys natūraliai gamina daugiau apsaugai reikalingų antioksidantų.
Į organizmą patenka mažiau chemikalų
Dauguma mokslinių tyrimų patvirtina, jog valgydami ekologišką maistą suvartojate mažiau pesticidų liekanų ir antibiotikams atsparių bakterijų. Vienas tyrimas parodė, jog kadmio, labai nuodingo metalo, kiekis ekologiškuose produktuose mažesnis net 48 procentais. Žinoma, produktų plovimas, žievelės lupimas ir produktų kepimas šiek tiek sumažina kenksmingų medžiagų kiekį, tačiau visiškai jų maiste nepanaikina.
Prisidedame prie aplinkos tausojimo
Ekologiškas maistas ir ekologinis ūkininkavimas yra paremti dirvos, vandens kokybės išsaugojimo bei užterštumo ribojimo principais. Jei ūkininkaujant nenaudojami chemikalai, į upes ir ežerus nepatenka nuodingos medžiagos, taigi jos nepatenka ir į geriamąjį vandenį. Gyvuliams neduodant antibiotikų ir hormonų, maitinant juos ekologiškais produktais, laikant juos kuo laisviau, mes negauname kenksmingų medžiagų per gyvulinės kilmės produktus, be to, ir pati gyvoji gamta gyvena sveikesnį, natūralesnį gyvenimą. Ūkininkaujant galima grįžti prie mažiau į pelną ir kiekybę orientuotų metodų, tokių kaip sėjomaina, natūralios trąšos, ir nepakenkti mus supančiai aplinkai.
Didelė dalis aliejų, pavyzdžiui, rapsų, sojų, kukurūzų yra išgaunami naudojant vieną konkretų neurotoksiną. Neurotoksinai organizmą veikia taip, jog paralyžiuojami raumenys. Nuo didelio tokios medžiagos kiekio galėtų sustoti širdis. Žinoma, aliejuje lieka nedidelis kiekis šios medžiagos, bet kaskart pildami jį į keptuvę pilate ir šiek tiek nuodo. Ir tai tik vienas iš daugybės pavyzdžių. Kuo mūsų organizmas taip nusikalto, jog jo netausojame?
Rinktis ekologiškus produktus ar tradicinius, kiekvieno asmeninis reikalas. Jei esate ekologiškos produkcijos šalininkas, rekomenduoju sveiko maisto parduotuvę „Eko Planet“. Čia rasite didelę įvairovę ekologiškų ir natūralių produktų savo mylimam organizmui.
Foto: Tara Clark
Komentarai
Rašyti komentarą